Engageret jurist søges

engageret jurist søges

Danske Dramatikere søger en jurist til forhandling af vores medlemmers kontrakter indenfor film, TV, teater og podcast.

 

Danske Dramatikere er en interesseorganisation for manuskriptforfattere og dramatikere. Vi varetager vores medlemmers faglige, økonomiske og ophavsretslige interesser og arbejder for de mest fordelagtige vilkår for vores medlemmer.

Dine primære arbejdsopgaver omfatter

 
  • Forhandling af manuskriptaftaler inden for områderne film, tv, teater og radio.
  • Øvrig sagsbehandling for og rådgivning af forbundets medlemmer.

I jobbet får du direkte kontakt til forbundets medlemmer, og du vil forhandle direkte med producenter, tv-stationer, streamingtjenester og teatre.

Kvalifikationer

 
  • Uddannet cand. jur eller cand. merc. jur.
  • Erfaring i film-/tv-/teaterbranchen og/eller på ophavsretsområdet er en fordel men ikke et krav, og nyuddannede vil også kunne komme i betragtning.
  • Du har stærke forhandlingskompetencer, stor indfølingsevne, er initiativrig, udadvendt og kan arbejde selvstændigt.
  • Du skal kunne manøvre i en hektisk hverdag.
  • Du er løsningsorienteret og samarbejdsvillig.

 

Vi tilbyder

Et spændende job i et kunstnerisk og levende miljø med mulighed for både faglig og personlig udvikling. Vi har adresse i Indre by i et kontorfællesskab med Danske Filminstruktører og Foreningen af Danske Sceneinstruktører.

Du kommer til at indgå i et uformelt sekretariat, hvor et godt arbejdsmiljø prioriteres højt. Sekretariatet består af fem øvrige medarbejdere. Vores juridiske team består i alt af 3 jurister. Stillingen er på fuldtid, og løn forhandles individuelt og efter kvalifikationer. Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til forbundets chefjurist Cathrine Skovsted på cs@dramatiker.dk.

Send din ansøgning til job@dramatiker.dk

Ansøgningsfrist er søndag, d. 26. september 2021. Vi afholder samtaler løbende. Tiltrædelse hurtigst muligst.